• info@dr-behrad.com
  • 02188792149
  • آدرس: تهران، خیابان گاندی شمالی، کوچه صانعی، پلاک 19 (ساختمان پزشکان نشاط)، طبقه 4، واحد 12
بهترین فوق تخصص زانو در تهران

میزان حساسیت مفاصل بسته به موقعیت آن‌ها متفاوت است. زانو در بین انواع مفاصل بدن، بیشترین آسیب‌پذیری را دارد. دلیل این موضوع وارد شدن فشار ناشی از وزن به زانو است. در نتیجه بسیاری از افراد در سنین مختلف از مشکلات زانو رنج می‌برند. آرتروز، شکستگی، پارگی رباط، مینیسک و … از جمله این موارد به شمار می‌روند. در رابطه با این موضوع مراجعه به بهترین فوق تخصص زانو در تهران ضرورت دارد. این مقاله به بررسی جزئیات بیشتر در رابطه با انواع آسیب‌های زانو اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان همراه ما باشید.

 

آناتومی مفصل زانو

مفصل محل اتصال و حرکت دو استخوان در کنار هم است. مفاصل موجود در بدن برحسب ساختار و کارایی به سه نوع رشته‌ای، غضروفی و سینوویال تقسیم می‌شوند. مفصل رشته‌ای موجب حرکت استخوان‌ها نشده و دو بخش را با یک بافت محکم به هم متصل می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال استخوان‌های درشت نی و نازک نی در ساق پا با این نوع مفصل به هم متصل می‌شوند در مفاصل غضروفی دو استخوان به‌وسیله غضروف به هم اتصال داشته و در مقایسه با نوع رشته‌ای در کنار هم حرکت بیشتری دارند. اتصال دنده‌ها به استخوان جناغ نمونه خوبی از این نوع مفاصل است. مفاصل سینوویال بیشترین تحرک را به خود اختصاص داده‌اند. در این‌گونه موارد اطراف مفصل با لایه‌ای ضخیم تحت عنوان کپسول مفصلی پوشیده می‌شود. این کپسول با مایع سینوویال پر شده که حرکت استخوان‌ها در کنار هم را روان می‌کند. مفصل زانو از مهم‌ترین مفاصل سینوویال بشمار می‌رود.

بهترین فوق تخصص زانو در تهران
بهترین فوق تخصص زانو در تهران

ضرورت مراجعه به بهترین فوق تخصص زانو در تهران

عنوان بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین مفصل بدن به زانو نسبت داده می‌شود. این مفصل اتصال استخوان ران به ساق پا را برعهده دارد. زانو در طول شبانه روز به کرات تحت خم و راست شدن قرار می‌گیرد. از طرفی موقعیت مفصل به شکلی است که بخش زیادی از فشار ناشی از وزن به زانو وارد می‌شود. به همین دلیل زانو بیش از هر بخش دیگری در معرض آسیب قرار دارد. ضرورت شناخت بهترین فوق تخصص زانو در تهران نیز به همین موضوع بازمی گردد. باید توجه داشت که مشکلات مفصل زانو، در صورت عدم پیگیری و درمان پیشرفت و عوارض جدی‌تری را متوجه فرد می‌کند.

 

انواع آسیب زانو

هر بخشی از زانو ممکن است دچار آسیب و تخریب شود. آسیب‌های زانو بر حسب محدوده درگیر به چهار گروه استخوان، رباط، تاندون و مینیسک تقسیم می‌شوند. آسیب‌های استخوانی نیز شامل سه استخوان ران، درشت نی و کشکک است.

بهترین فوق تخصص زانو در تهران
بهترین فوق تخصص زانو در تهران

آسیب استخوان ران

استخوان ران یا فمور از بالا به مفصل لگن و از پایین به مفصل زانو متصل است. عنوان بلندترین، حجیم‌ترین و قوی‌ترین استخوان بدن به فمور اختصاص دارد. یکی از مشکلات زانو شکستگی بخش تحتانی این استخوان یا همان دیستال فمور است. این عارضه در افراد سالمند تحت تأثیر پوکی استخوان بروز پیدا می‌کند. در سنین جوانی نیز ضربه شدید به عنوان عامل اصلی شکستگی شناخته می‌شود. عارضه مذکور دارای علائمی چون تورم، تغییر شکل بالای زانو، درد شدید، ناتوانی در حرکت و ناتوانی در تحمل وزن روی زانو است. در صورت مشاهده این علائم باید سریعاً به یکی از بهترین فوق‌تخصص‌های زانو مراجعه شود.

 

آسیب کشکک زانو

در محدود مفصل زانو یک استخوان مثلثی شکل وجود دارد که کشکک نامیده می‌شود. وظیفه کشکک جلوگیری از خم شدن زانو به سمت جلو و محافظت از غضروف در برابر نیروهای فرساینده است. گاهی اوقات این استخوان به دلیل پوکی یا ضربه دچار ترک خوردگی یا خردشدگی می‌شود. عارضه مذکور با علائمی چون درد، تورم، کبودی، حساسیت به لمس، مشکل در خم و راست کردن زانو و تغییر شکل استخوانی نمایان می‌شود. در صورت مشاهده این علائم مراجعه به بهترین فوق تخصص زانو در تهران باید در دستور کار قرار گیرد.

 

آسیب استخوان درشت نی

استخوان تیبیا یا درشت نی از یک سو به مفصل زانو از سوی دیگر به قوزک پا متصل می‌شود. یکی از شایع‌ترین مشکلات مفصل زانو مربوط به شکستگی بالای استخوان درشت نی است که شکستگی پروگزیمال تیبیا یا پلاتوی تیبیا نام دارد. درد شدید، تغییر شکل، کبودی، از شایع‌ترین علایم شکستگی درشت نی می‌باشد. مراجعه به یکی از بهترین فوق‌تخصص‌های زانو در تهران برای درمان این عارضه اهمیت دارد؛ زیرا با گذشت زمان سایر بافت‌های سالم از قبیل منیسک، لیگامان، اعصاب و عروق را نیز دچار اختلال می‌کند. محدودیت شدید حرکتی و آرتروز نیز از دیگر تبعات عدم درمان این عارضه است.

 

آسیب منیسک زانو

مینیسک ساختار فیبری غضروفی است که در حدفاصل درشت نی و فمور قرار دارد. این بخش به تحمل وزن توسط مفصل و ثبات زانو کمک کرده و نقش ضربه گیر دارد. همچنین روان سازی حرکات مفصل در حیطه وظایف منیسک است. آسیب مینیسک با علائمی چون درد، خالی و قفل کردن زانو نمایان می‌شود. نحوه درمان به شدت آسیب وارده بستگی دارد؛ بنابراین افراد درگیر باید در اسرع وقت به بهترین فوق تخصص زانو در تهران مراجعه و نسبت به درجه آسیب‌دیدگی آن اطلاع حاصل کنند.

 

آسیب رباط زانو

رباط یا لیگامان به نوارهای محکمی گفته می‌شود که دو استخوان را به هم متصل می‌کند. آسیب رباط یکی از شایع‌ترین مشکلات مفصل زانو است. اغلب ورزشکاران با این آسیب مواجه می‌شوند. همچنین احتمال فشار بیش از اندازه به زانو آسیب رباط را در پی دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به چرخش یکباره، پرش ناگهانی و صاف نگه داشتن طولانی مدت زانو اشاره کرد. افراد درگیر با مشکلات این چنینی دچار ناپایداری زانو شده و نمی‌تواند در حین راه رفتن یا ایستادن ثبات خود را حفظ کنند. همچنین در صورت مواجه شدن با آسیب شدید رباط علائمی چون درد، تورم، محدودیت حرکتی و خشکی زانو بروز پیدا می‌کند. در این شرایط مراجعه به بهترین فوق تخصص زانو در تهران به منظور پیشگیری از مشکلات جدی‌تر ضروری است.

 

آسیب تاندون

تاندون نوار محکمی است که استخوان‌ها را به عضلات متصل می‌کند. این بافت به دلایل مختلف دچار کشیدگی، التهاب یا پارگی می‌شود. فعالیت‌های ایجاد کننده فشار شدید بر کاسه زانو آسیب به تاندون را به دنبال دارد. پرش بسیار بلند و حرکات تکراری از قبیل دویدن یا دوچرخه سواری موجب بروز آسیب تاندون می‌شود. درد، حساسیت به لمس و تورم از علائم آسیب تاندون هستند. در صورت مشاهده این علائم مراجعه به بهترین فوق تخصص زانو در تهران باید در دستور کار قرار گیرد.

بهترین فوق تخصص زانو در تهران
بهترین فوق تخصص زانو در تهران

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی مهم‌ترین آسیب‌های مفصل زانو پرداختیم. این آسیب‌ها در چهار گروه استخوان، تاندون، رباط و منیسک جای می‌گیرند. برحسب نوع عارضه، علائم متفاوتی گریبان گیر افراد می‌شود. افراد درگیر در صورت مشاهده علائم مربوطه باید سریعاً به یکی از بهترین فوق‌تخصص‌های زانو در تهران مراجعه کنند؛ زیرا این آسیب‌ها با گذشت زمان پیشرفت کرده و به سایر بافت‌ها از قبیل عضلات، عروق، اعصاب و … آسیب وارد می‌کند. برای تشخیص و درمان آسیب‌های مربوط به زانو می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر عباس بهراد، متخصص ارتوپدی – جراح زانو و تعویض مفصل زانو و لگن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PhoneEmail