• info@dr-behrad.com
  • 02188792149
  • آدرس: تهران، خیابان گاندی شمالی، کوچه صانعی، پلاک 19 (ساختمان پزشکان نشاط)، طبقه 4، واحد 12
فوق تخصص زانوی خوب در تهران

مفصل زانو به دلیل ساختار خاص و وارد شدن فشار ناشی از وزن در معرض آسیب های مختلفی قرار دارد؛ به عنوان مثال می توان به آرتروز، آرتریت، شکستگی، پارگی رباط، پارگی مینیسک و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در صورت مواجهه با این مشکلات مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران باید در دستور کار قرار گیرد. در غیر این صورت فرد با مشکلات حرکتی مواجه می شود. این مقاله به بررسی ضرورت مراجعه به پزشک متخصص در صورت مواجهه با آسیب ها و بیماری های مربوط به مفصل زانو اختصاص داده شده است. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

 

در چه شرایطی مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران ضرورت دارد؟

عنوان بزرگ ترین مفصل موجود در بدن به زانو نسبت داده می‌شود. این مفصل اتصال استخوان ران به ساق پا را برعهده دارد. آسیب پذیری زانو در مقایسه با سایر مفاصل بدن بیشتر ارزیابی می شود. دلیل این موضوع ساختار خاص و فشار وارده به آن از سوی وزن بدن است. مطالعات نشان می دهد که در حین راه رفتن نیرویی معادل 5/1 برابر وزن به مفصل وارد می شود. این نیرو در حین بالا رفتن از پله به 3 الی ۴ برابر وزن افزایش می یابد. عجیب تر اینکه نیروی اعمال شده به مفصل زانو در صورت دو زانو نشستن یا چمباتمه ۸ برابر وزن است. با توجه به نکات ارائه شده، مشکلات و عوارض بسیاری مفصل زانو را تهدید می کند. به همین دلیل درگیری با مشکلات زانو، بخش زیادی از مراجعات به متخصصان ارتوپدی را تشکیل می دهد. رایج ترین مشکلات موجود در این زمینه که به فوق تخصص زانوی خوب در تهران ارجاع داده می شوند عبارتند از:

فوق تخصص زانوی خوب در تهران
فوق تخصص زانوی خوب در تهران

آرتروز زانو

یکی از شایع ترین مشکلات مفصلی پیش رونده آرتروز زانو یا استئوارتریت نام دارد. در این عارضه غضروف زانو به مرور زمان دچار تخریب می شود. درنتیجه حرکت استخوان های ران و درشت نی ساق پا در کنار هم دردناک حالت دردناک پیدا می کند. التهاب، درد (شدید تا خفیف)، خشکی و سفتی، کاهش دامنه حرکتی و صدا دادن از علائم آرتروز زانو هستند. در صورت مشاهده این علائم مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران ضرورت دارد. در غیر این صورت عارضه به مرور زمان پیشرفت کرده و فرد درنهایت دچار محدودیت حرکتی شدید می شود. افزایش سن، اعمال فشار بیش از اندازه (به دلیل کار سنگین، ورزش غیر اصولی و …)، چهارزانو یا دوزانو نشستن، اضافه وزن و تغذیه نامناسب از مهم ترین عوامل ابتلا به آرتروز زانو هستند.

مطالعه مقاله:
سندروم پلیکا چیست

 

آرتریت زانو

گاهی اوقات سیستم ایمنی به دلایل مختلف به بافت های بدن هجوم برده و موجب بروز درد و اختلال می شود. در یکی از این بیماری های خود ایمنی تحت عنوان آرتریت، مفصل زانو مورد هجوم و آسیب قرار می گیرد. التهاب و تورم، درد شدید، خشکی و سفتی، کاهش دامنه حرکتی، تب، قرمزی، احساس خستگی و بی اشتهایی از علائم ابتلا به عارضه مذکور هستند. در صورت مشاهده این علائم باید سریعاً به فوق تخصص زانوی خوب در تهران مراجعه شود. در غیر این صورت بیماری پیشرفت کرده و درگیری سایر بخش های بدن از قبیل پوست، قلب، کلیه و عروق نیز رخ می دهد.

فوق تخصص زانوی خوب در تهران
فوق تخصص زانوی خوب در تهران

فوق تخصص زانوی خوب در تهران برای پارگی مینیسک زانو

مینیسک بافتی شبیه غضروف با حالت ارتجاعی بالایی دارد. این لایه بین دو استخوان موجود در مفصل زانو (ران و ساق) قرار گرفته و جذب شوک ناشی از ضربه های وارده به زانو را انجام می دهد. گاهی اوقات افراد به دلیل چرخش های ناگهانی روی پا دچار پارگی و آسیب مینیسک می شوند. این مشکل اغلب ورزشکاران را درگیر می کند. البته امکان پارگی مینیسک زانو در افراد مسن و بدون تحرک نیز وجود دارد. علت ضعف و نازک شدن بافت مینیسک با افزایش سن است. علائم پارگی این بافت مفصلی بسته به نحوه پارگی، محل آن و سایر مشکلات زانو متفاوت است. درد (خفیف تا شدید)، التهاب و تورم موقت، قفل شدن زانو (ناتوانی در صاف کردن زانو)، ناپایداری زانو (خالی شدن زانو) از جمله این موارد هستند. به علائم مذکور می توان لاغری و کاهش حجم عضلات چهار سر ران و صدا دادن زانو در حین خم و راست کردن را نیز اضافه کرد. افراد درگیر با پارگی مینیسک زانو باید در اسرع وقت به فوق تخصص زانوی خوب در تهران مراجعه کنند. در غیر این صورت پارگی گسترش و شدت قفل شدگی زانو افزایش می یابد.

مطالعه مقاله:
آیا می دانید علائم بیماری پاژه استخوان چیست؟

 

مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران برای پارگی رباط زانو

رباط بافت بسیار محکمی است که وظیفه محکم نگه داشتن استخوان ها در کنار هم را برعهده دارد. چهار رباط اصلی زانو شامل صلیبی قدامی، صلیبی خلفی، جانبی داخلی و جانبی خارجی است. یکی از شایع ترین و شدیدترین آسیب های وارده به زانو به رباط صلیبی قدامی اختصاص دارد؛ زیرا در اکثر موارد با آسیب به غضروف، مینیسک و سایر رباط های زانو همراه است. استفاده از کفش نامناسب، ضربه مستقیم به زانو، پرش و فرود با زانو یا تغییر جهت یا توقف ناگهانی در حین حرکت موجب پارگی رباط صلیبی قدامی می شود. کشیدگی درجه سه شدیدترین آسیب و پارگی رباط است. در این شرایط مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران ضرورت دارد؛ زیرا فرد با عوارضی مواجه شده که انجام فعالیت های روزمره را با مشکل روبرو می کند. این علائم عبارتند از:

  • خالی شدن زانو
  • ناپایداری و عدم ثبات زانو
  • کاهش دامنه حرکتی
  • ایجاد صدای ناگهانی از زانو
  • تورم شدید در ۲۴ ساعت اول
  • درد شدید حین حرکت
فوق تخصص زانوی خوب در تهران
فوق تخصص زانوی خوب در تهران

شکستگی زانو

یکی دیگر از شایع ترین مشکلات مفصلی شکستگی زانو است که تحت تأثیر وارد شدن ضربه رخ می‌دهد. بر حسب شدت ضربه وارده شکستگی دارای یک یا چند بخش است. استخوان های ران (فمور)، درشت نی (تیبیا)، نازک نی (فیبولا) و کشکک (پاتلا) در معرض ترک خوردگی یا شکستگی قرار دارند. افراد درگیر با شکستی زانو با علائمی چون درد و تورم، کبودی، حساسیت به لمس و محدودیت در خم و راست کردن مواجه می شوند. همچنین فرد متحمل درد شدید تشدید شونده با حرکت زانو است. تغییر شکل و گرفتگی عضلات از دیگر علائم شکستگی زانو هستند. در صورت مواجهه با این علائم مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران ضرورت پیدا می کند؛ زیرا عدم پیگیری و درمان بروز عوارض شدید و خطرناکی چون عفونت، ترومبوز وریدی عمقی (ایجاد لخته خون) و ناتوانی حرکتی را در پی دارد. همچنین استخوان زانو در مکان نامناسب جوش خورده و زمینه ساز بروز آرتروز می شود.

مطالعه مقاله:
انواع بیماری های مفصلی التهابی
فوق تخصص زانوی خوب در تهران
فوق تخصص زانوی خوب در تهران

سخن پایانی

ما در این مقاله ضرورت مراجعه به فوق تخصص زانوی خوب در تهران را در صورت درگیر با آسیب های این ناحیه مورد بررسی قرار دادیم. زانو به عنوان مهم ترین و حساس ترین مفصل بدن در معرض آسیب بیشتری قرار دارد. این موضوع به وارد شدن فشار ناشی از وزن روی مفصل زانو خصوصاً در حین بالا رفتن از پله یا موقعیت های خاص نشستن نسبت داده می شود. در صورت مشاهده علائم هشداردهنده در زانو باید سریعاً به متخصص ارتوپد مراجعه شود. دکتر عباس بهراد متخصص ارتوپدی جراح زانو و لگن و یکی از جراح های خوب زانو و در تهران با بهره گیری از تخصص و تجربه کافی در این زمینه آماده خدمت رسانی به افراد درگیر با مشکلات مفصل زانو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone