• info@dr-behrad.com
  • 02188792149
  • آدرس: تهران، خیابان گاندی شمالی، کوچه صانعی، پلاک 19 (ساختمان پزشکان نشاط)، طبقه 4، واحد 12
بهترین جراح زانو در تهران

زانو به‌واسطه تحمل وزن و فشار بالا خصوصاً در حین بالا رفتن از پله و دو یا چهار زانو نشستن در معرض آسیب بسیاری قرار دارد. آرتروز یکی از شایع‌ترین این آسیب‌ها به شمار می‌رود که ناشی از تخریب و ساییدگی غضروف زانو است. از دیگر مشکلات مفصل زانو می‌توان به آرتریت، شکستگی و کشیدگی یا پارگی تاندون و رباط اشاره کرد. این مشکلات در اسرع وقت باید زیر نظر بهترین جراح زانو در تهران مورد رسیدگی و درمان قرار گیرند. رایج‌ترین اعمال جراحی بکار رفته در درمان اختلالات مفصل زانو در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر ما را تا پایان همراهی کنید.

 

ضرورت شناخت بهترین جراح زانو در تهران

زانو یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مفاصل بدن است که وظیفه اتصال استخوان فمور (ران) به درشت نی یا تیبیا (ساق پا) را برعهده دارد. این مفصل به دلیل تحمل فشار ناشی از وزن در معرض فرسودگی و آسیب بیشتری است. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان فشار وارده به زانو در حالت راه رفتن به 5/1 برابر وزن می‌رسد. این فشار در صورت بالا رفتن از پله به ۳ الی ۴ برابر وزن افزایش می‌یابد. به همین دلیل بسیاری از افراد در طول عمر خود حداقل یک بار دچار مشکلات مفصل زانو می‌شوند. دررابطه‌با این موضوع شناخت بهترین جراح زانو در تهران یا متخصص ارتوپد ضرورت می‌یابد.

بهترین جراح زانو در تهران
بهترین جراح زانو در تهران

متداول ترین روش های درمان مشکلات زانو

روش‌های درمانی مورد استفاده برای رفع آسیب زانو به نوع عارضه، شرایط سنی و شدت آسیب بستگی دارد. به طور کل این روش‌ها در دو گروه عمده جراحی و غیر جراحی جای می‌گیرد.

 

روش های غیرتهاجمی

یکی از متداول‌ترین روش‌های غیرتهاجمی، تمرینات ورزشی مخصوص و متناسب با فرد است که به تقویت مفصل زانو و عضلات کمک می‌کند. با این کار دامنه حرکتی و انعطاف پذیری مفصل افزایش می‌یابد. ابزارهای کمکی از قبیل عصا، بریس و زانوبند نیز موجب بهبود وضعیت زانو می‌شود. رژیم دارویی نیز اقدامی مؤثر در رفع اختلالات مرتبط با مفصل زانو است. بر حسب نوع عارضه، داروهای تجویز شده مسکن، ضد التهاب غیراستروئیدی، کورتیکواستروئیدی و … را شامل می‌شود. به روش‌های درمانی غیرتهاجمی می‌توان لیزر درمانی و تزریق مستقیم به مفصل را نیز اضافه کرد. پلاسما، اوزون، هیالورونیک اسید و پلاسمای غنی از پلاکت (پی آر پی) از رایج‌ترین مواد مورد استفاده برای تزریق به مفصل زانو هستند. البته دستیابی به نتیجه مطلوب از روش‌های غیرتهاجمی نیازمند تغییر سبک زندگی است.

بهترین جراح زانو در تهران
بهترین جراح زانو در تهران

روش جراحی

گاهی اوقات آسیب زانو به دلیل پیچیدگی وضعیت با روش‌های غیرتهاجمی قابل درمان نیست. در این شرایط مراجعه به بهترین جراح زانو در تهران برای انجام عمل ضرورت پیدا می‌کند. عمل جراحی برحسب آسیب ایجاد شده در زانو به روش‌های مختلف انجام می‌شود که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

جراحی منیسککتومی

منیسک نوعی ساختار انعطاف‌پذیر و مشابه غضروف است که وظیفه ضربه گیری و محافظت از مفصل زانو را بر عهده دارد. این بافت دیسک شکل همچنین به ثابت نگه داشتن زانو کمک می‌کند. چرخش ناگهانی روی پا یا نداشتن تحرک عامل اصلی پارگی یا آسیب منیسک است. در صورت بروز مشکل در این بافت بهترین جراح زانو در تهران برای بهبود وضعیت از عمل جراحی منیسککتومی استفاده می‌کند. این عمل برحسب شدت آسیب به صورت کلی و جزئی انجام می‌شود.

جراحی ACL

پارگی و کشیدگی رباط صلیبی قدامی یکی از شایع‌ترین آسیب‌های مفصل زانو است که غالباً تحت تأثیر چرخش سریع، حرکت ناگهانی یا پرش رخ می‌دهد. پارگی خفیف یا کشیدگی رباط صلیبی با روش‌های غیر جراحی و تمرینات فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کند. اما پارگی کامل نیازمند عمل جراحی است. بهترین جراح زانو در تهران برای رفع مشکلات این چنینی از عمل ACL بهره می‌گیرد. در عمل جراحی مذکور، رباط پاره برداشته و با بافت جدید جایگزین می‌شود. نتیجه عمل افزایش پایداری و بازیابی دامنه حرکتی زانو است. امروز این عمل به شیوه آرتروسکوپی صورت می‌گیرد. در این روش برش‌های کوچکی روی زانو ایجاد و ابزار و تجهیزات جراحی به همراه دوربین به داخل مفصل زانو فرستاده می‌شود. عوارض و دوران نقاهت در جراحی آرتروسکوپی کمتر از جراحی باز است.

تعویض مفصل زانو

گاهی اوقات مفصل زانو دچار آسیب جدی شده و بخش‌های مختلف آن نیازمند تعویض با پروتز است. بر حسب شدت عارضه، تعویض مفصل به صورت جزئی یا کامل انجام می‌شود. بهترین جراح زانو در تهران از بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی (پایین کمر) برای این جراحی استفاده می‌کند. سپس برشی به اندازه 5/7 الی 13 سانتیمتر روی زانو اعمال می‌شود. در نهایت بخش‌های آسیب دیده خارج و به جای آن قطعات ساخته شده از پلاستیک و فلز قرار می‌گیرد. میزان موفقیت این جراحی در سراسر جهان بیش از 90 درصد ارزیابی می‌شود.

جراحی میکرو شکستگی

یکی دیگر از جراحی‌های رایج در رابطه با مفصل زانو میکرو شکستگی نام دارد. بهترین جراح زانو در تهران در شرایط آسیب جزئی غضروف مفصلی از این روش بهره می‌گیرد. در جراحی مذکور سوراخ‌های کوچکی در لایه سطحی (زیر غضروفی) استخوان به وجود می‌آید. این لایه سخت است و جریان خون مناسبی ندارد. سوراخ‌های اعمال شده موجب ایجاد لخته توسط خون و سلول‌های بنیادی در ناحیه غضروفی دارای نقض می‌شود. به عبارتی با تحریک جریان خون، ترمیم غضروف صورت می‌گیرد.

بهترین جراح زانو در تهران
بهترین جراح زانو در تهران

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی رایج‌ترین روش‌های درمانی مورد استفاده توسط بهترین جراح زانو در تهران پرداختیم. متخصصان ارتوپدی در گام اول سعی بر درمان آسیب‌های مفصل زانو به کمک روش‌های غیر جراحی دارند. اما در صورت تشدید عارضه و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب جراحی ضرورت پیدا می‌کند. جراحی مفصل زانو بسته به نوع عارضه به اشکال مختلف امکان‌پذیر است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به جراحی میکرو شکستگی، تعویض کلی یا جزئی مفصل، ACL و … اشاره کرد. شما عزیزان می‌توانید در صورت بروز هر گونه علائم غیرطبیعی در مفصل زانوهای خود به دکتر عباس بهراد متخصص ارتوپدی و یکی از بهترین جراح های زانو در تهران مراجعه کنید و در صورت نیاز از این شیوه‌های درمانی بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PhoneEmail