• info@dr-behrad.com
  • 02188792149
  • آدرس: تهران، خیابان گاندی شمالی، کوچه صانعی، پلاک 19 (ساختمان پزشکان نشاط)، طبقه 4، واحد 12
پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با تزریق داخل مفصلی برای زانو

یکی از روش‌های درمانی برای انواع دردهای مفاصل مثل درد ناشی از آرتروز زانو، تزریق داخل مفصلی برای زانو است. در این روش با استفاده از سوزن هیپودرمیک، ترکیب‌های ضد التهاب مستقیماً به مفصل تزریق می‌شود. تزریق داخل مفصلی برای زانو توسط پزشک ارتوپد انجام می‌شود. در این مقاله به سؤالات رایج در ارتباط با این موضوع پاسخ دهیم. اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره تأثیر و عوارض تزریق داخل مفصلی برای زانو هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

آیا تزریق داخل مفصلی برای زانو اولین گزینه درمانی برای کاهش درد زانو است؟

نخیر. داروهایی که داخل مفصل تزریق می‌شوند، داروهای قوی ضد التهابی هستند. به همین خاطر از تزریق داخل مفصلی برای کاهش درد زانو تنها در مواردی استفاده می‌شود که درمان‌های معمولی و کم‌خطرتر نتوانسته‌اند، درد بیمار را کاهش دهند. به همین دلیل هیچگاه (جز در موارد خاصی که متخصص ارتوپدی صلاح بداند) از این روش به‌عنوان اولین قدم در درمان بیماری ارتوپدی استفاده نمی‌شود.

 

آیا تزریق داخل مفصلی برای زانو یک درمان قطعی است؟

با توجه به علت بیماری، تزریق داخل مفصلی، ممکن است تأثیر موقت یا دائم داشته باشد. علائم برخی از بیماران تنها بعد از یک تزریق برای همیشه از بین می‌رود اما در حالی که برخی از بیماران برای درمان قطعی ممکن است به چند مرحله تزریق با فاصله چند ماه نیاز داشته باشد.

 

آیا تزریق داخل مفصل زانو به تنهایی در کاهش درد و درمان مؤثر خواهد بود؟

تزریقات داخل مفصلی جهت اثر گذاری بیشتر باید با اصلاح الگوی زندگی، از جمله کاهش وزن همراه باشد. از طرف دیگر ممکن است هدف از تزریق تنها از بین بردن موقت درد و التهاب باشد تا بیمار بتواند از روش‌های طب فیزیکی و توان‌بخشی استفاده کند. انجام این تمرینات و نرمش‌ها در اغلب موارد یکی از مراحل مهم در پروسه بهبودی است.

مطالعه مقاله:
جراحی تعویض مفصل زانو
پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با تزریق داخل مفصلی برای زانو
پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با تزریق داخل مفصلی برای زانو

مدت زمان اثر تزریق داخل مفصل زانو چقدر است؟

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بلافاصله بعد از تزریق داخل مفصل زانو، بهبودی حاصل خواهد شد. در صورتی که معمولاً چند روز، زمان بعد از تزریق زمان نیاز است تا درد بیمار کاهش پیدا کند.

 

آیا تزریق داخل مفصل برای بیماران دیابتی بدون اشکال است؟

با توجه به این که ممکن است در اثر تزریق، سطح قند خون و فشار خون بالا برود و این امر برای بیماران دیابتی خطر آفرین باشد، افراد مبتلا به دیابت لازم است بیماری خود را با پزشک در میان بگذارند تا پزشک اقدامات احتیاطی لازم را اتخاذ کند.

 

مراقبت‌های بعد از تزریق داخل مفصلی برای زانو شامل چه مواردی است؟

بعد از تزریق داخل مفصلی برای زانو، بیمار باید تا دو هفته بعد از تزریق، بیش از حد از زانوی خود استفاده نکند. در صورتی که بیمار به این موضوع بی توجهی کند و از مفصل خود کار بکشد، ممکن است به تاندون آسیب وارد شود.

 

انواع تزریق داخلی مفصلی برای زانو چیست؟

شایع‌ترین تزریقات داخل مفصلی عبارتند از:

  • تزریق استروئید (کورتون)
  • پرولوتراپی با سرم‌های قندی (دکستروز)
  • پی آر پی (پلاسمای غنی از پلاکت)
  • پلاسمای غنی از فاکتور رشد
  • هیالورونیک اسید (آمپول‌های ژله‌ای معروف به تاج خروس)
  • اوزون درمانی

پزشک با بررسی شرایط بیمار می‌تواند یکی از انواع تزریقات داخل مفصلی را برای زانوی بیمار انجام دهد.

 

آیا تزریق کورتون می‌تواند باعث پوکی استخوان شود؟

بله استفاده بیش از حد مجاز کورتون چه به صورت تزریقی و چه بصورت خوراکی عوارضی همچون پوکی استخوان و سیاه شدن سر استخوان ران را میتواند به همراه داشته باشد بنابراین نبایستی پیش از نظر پزشک استفاده شود.

 

مطالعه مقاله:
هزینه عمل تعویض مفصل ران

فواصل بین تزریق داخل مفصلی برای زانو باید چقدر باشد؟

تعداد تزریق و فاصله زمانی بین تزریق‌ها توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. اما در حالت کلی مدت زمان حداقلی برای فاصله بین دو تزریق حداقل 6 هفته است. در اغلب موارد پزشکان بیش از سه بار تزریق در یک سال را توصیه نمی‌کنند.

 

آیا تزریق داخل مفصلی برای زانو موارد منع مصرف دارد؟

ممکن است برای افراد باردار و بیماران با سنین بالا خطرساز باشد.

 

آیا تزریق داخل مفصلی دردناک است؟

یکی از نگرانی‌های اغلب افراد در ارتباط با تزریق داخل مفصلی زانو، میزان درد تزریق است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خود تزریق ممکن است در ابتدا کمی دردناک است. واقعیت این است درد آن کمی بیشتر از یک تزریق عضلانی خواهد بود، اما درد غیر قابل تحملی نیست و تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

 

آیا قبل از تزریق داخل مفصلی برای زانو می‌توان از آسپرین استفاده کرد؟

بیمارانی که آسپرین و یا داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنند باید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنند زیرا ممکن است نیاز داشته باشند که چندین روز قبل از عمل مصرف آن را قطع کنند.

 

روش تزریق داخل مفصل زانو چگونه است؟

تزریق در بیشتر موارد در مطب پزشک انجام می‌شود. انجام تزریق تنها چند دقیقه طول می‌کشد. نحوه قرارگیری زانو در طول فرایند تزریق توسط پزشک تعیین می‌شود. پزشک ممکن است از سونوگرافی برای هدایت سوزن داخل مفصل کمک بگیرد. پوست زانو تمیز شده و سپس محل مورد نظر بی حسی موضعی می‌شود. پزشک سوزان را وارد مفصل می‌کند سپس، دارو به مفصل تزریق خواهد شد.

 

پس از تزریق داخل مفصل چه عوارضی ممکن است پیش بیاید؟

هر چند عوارض خاصی برای تزریق داخل مفصلی زانو گزارش نشده است بیماران بعد از تزریق در صورتی که علائم عفونت را مشاهده کردند باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنند.

مطالعه مقاله:
بیماری های غیر التهابی مفصلی
پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با تزریق داخل مفصلی برای زانو
پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با تزریق داخل مفصلی برای زانو

علت درد در مفصل پس از تزریق چیست؟

برخی از افراد ممکن است که پس از تزریق مفصلی برای زانو، احساس درد داشته باشند. اما باید توجه داشت که این عارضه بعد از یک یا دو روز بهتر می‌شود. برای کاهش درد، مفصل را به مدت 24 ساعت پس از تزریق استراحت دهید و هیچ تمرین یا فعالیت سنگینی را انجام ندهید. در صورتی که میزان درد با گذشت زمان افزایش پیدا کرد و بیشتر از یکی دو روز طول کشید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

 

علت ایجاد التهاب و احساس درد بعد از تزریق کورتون به داخل مفصل زانو چیست؟

تزریق کورتون ممکن است باعث عود موقت درد و التهاب به مدت 48 ساعت پس از تزریق شود. پس از آن، درد و التهاب در محل تزریق کاهش پیدا می‌کند. در صورتی که درد و التهاب بیمار بعد از 48 ساعت رفع نشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کند.

 

قیمت تزریق داخل مفصل زانو چقدر است؟

هزینه تزریق داخل مفصل زانو به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. اما در حالت کلی قیمت تزریق بسته به نوع تزریق، برند دارویی آمپول، تعداد دفعات تزریقی و هزینه تزریق پزشک متخصص و آموزش دیده متغیر است.

 

تزریق داخل مفصلی برای زانو توسط چه کسی انجام می‌شود؟

تزریق داخل مفصل یک کار تخصصی است که باید توسط پزشک انجام شود. هر گونه تزریق در محل نامناسب می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را برای بیمار به همراه داشته باشد. برای درمان آرتروز زانو به روش دارویی و تزریق ژل داخل زانو و پی آر پی و اوزون تراپی می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر عباس بهراد متخصص ارتوپدی، جراح زانو و لگن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Phone